Ogłoszenie

Nabór na grafików(2) których zadaniem będzie tworzenie nowych obrazków z rangami na forum, oczywiście otrzymają oni range specjalną. Ludzi przeglądających forum prosimy o rejestrowanie się!!

#1 2008-10-10 13:05:03

Kudłaty

http://i122.photobucket.com/albums/o272/Przemol09/Admin-3.png

Zarejestrowany: 2008-10-03
Posty: 58
Punktów :   

Co to jest Parkour?

Le parkour (często skracane do PK) bądź l'art du déplacement (fr. sztuka przemieszczania się) jest pochodzącą z Francji formą aktywności fizycznej (dla niektórych stylem życia i filozofią) spopularyzowaną dzięki filmowi Yamakasi - współcześni samurajowie. Często bywa mylony z Freerunem, wielu ludzi uważa się za uprawiających Parkour, gdy tak naprawdę trenują Freerun.

Idea Le Parkour

Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób przy wykorzystaniu swojego ciała i jego możliwości, oraz tego wszystkiego, co nas otacza, obojętnie czy jest to aglomeracja, czy też łono natury, jak np. las, góry. W "filozofii" parkour zawiera się również dążenie do doskonalenia własnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie. Osoba uprawiająca parkour to traceur.

Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Koundé. Pochodzi od francuskiego słowa "parcours" – trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego "percursus".

Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle'a. Jednak podstawy myśli Le Parkour'a powstały już podczas wojny w Wietnamie kiedy to żołnierze wykorzystywali proste akrobatyczne umiejętności do pokonywania przeszkód w trudnym terenie.

Definicja Le Parkour

Parkour jest to sztuka efektywnego przemieszczanie sie w dowolnym terenie z wyznaczonego sobie punktu A do punktu B pokonując wszystie napotkane przeszkody technikami Parkour. W Parkour nie chodzi tylko o naukę technik, ale także o rozwijanie wszystkich cech potrzebnych nam do wykonywania ich (szybkość, kondycja, zręczność), oraz kształtowanie charakteru. Ważnym aspektem jest trening siłowy.

Osoba, która uprawia Parkour to: rodzaj męski traceur (czytaj: traser), rodzaj żenśki traceuse (czytaj: trasyz).

Techniki Parkour:

    * Pop Vault (fr. Passe Muraille - czytaj: pas muraj)
    * Monkey\King Kong Vault (fr. Saut de Chat - czytaj: so dy sza)
    * Cat Leap (fr. Saut de Bras - czytaj: so dy bra)
    * Gap Jump (fr. Saut de Détente - czytaj: so dy detąt)
    * Precision Jump (fr. Saut de Précision - czytaj: so dy presizją)
    * Roll (fr. Roulade - czytaj: rulad)
    * Underbar (fr. Franchissement - czytaj: frąszismą)
    * Turn Vault (fr. Demi-tour - czytaj: dymi tur)
    * Tic Tac
    * Two Handed Vault
    * Speed Vault
    * Kash Vault
    * Lazy Vault
    * Balance

Powyższa lista nie jest ścisłym spisem technik parkour. Lista ta jest umowna, a więc nie można powiedzieć, że nie ma więcej ruchów, które pozwalają efektywnie się przemieszczać.

Co nie należy do parkour?

Parkour to nie pojedyncze techniki (nie używa się formy "tricki"!), ani nieprzemyślany i nietrenowany bieg czy ucieczka. Do PK nie należą również (choć bardzo często są do niego przypisywane) rozmaite tricki freerunowe czy akrobatyczne, takie jak salta,oraz mnóstwo innych ruchów zupełnie bezużytecznych przy właściwym, efektywnym przemieszczaniu się. W tym miejscu zarysowuje się różnica między (często pozorną) efektownością (freerun), a efektywnością (parkour). W parkour nie ma miejsca na brawurę i szaleństwa. Każdy ruch musi być przemyślany i mieć jakikolwiek cel inny niż popis. Parkoura niemożna pojmować jako pojedyńczych elementów, trzeba na niego patrzeć jako na całokształt biegu, mający na celu przebycie danej trasy w różnych okolicznościach, w jak najszybszym tępie zwarzając na to aby zmniejszyć do minimum możliwość wystąpienia jakiegoś wypadku, czy kontuzji, czego nie daje nam freerun obfitujący w niebezpieczne i kaskaderskie ewolucje mające na celu nie funkcjonalność ale ozdobność.

Offline

 

#2 2008-10-10 17:13:40

kamilzet

Junior Moderator

586254
Zarejestrowany: 2008-10-10
Posty: 45

Re: Co to jest Parkour?

Pragne Dodać jeszcze Krótka Notke Historyczna na Temat "Le Parkour"...

Le Parkour  mało znana w Polsce dyscyplina sportów ekstremalnych. Powstała jako sztuka kształtująca zarówno ciało i umysł. Pomysłodawcami i założycielami pierwszej grupy Le Parkour o nazwie Yamakasi byli Sebastien Foucan oraz David Belle, który posiadał rodzinne tradycje uprawiania gimnastyki rekreacyjnej. Zwykła gimnastyka szybko go znudziła i dlatego dla urozmaicenia biegał po lasach, pokonywał, wspinał się na i przeskakiwał rozmaite naturalne przeszkody napotykane na drodze. Po przeprowadzce rodziny do Paryża, David Belle, ze względu na trudności z dostępem do wolnego, dzikiego terenu, zastąpił naturalne przeszkody sztucznymi, "stworzonymi ręka człowieka": drzewa budynkami, krzaki murkami, itp. Przeszkody może być wszystko: ławka, doniczka, schody, barierki. W ten sposób zrodził się pomysł le Parkour, "sztuki poruszania", mający być jego własnym manifestem wolności. Pomysł urzeczywistnił w 1988 tworząc w Lisses (na przedmieściach Paryża) wraz z siedmioma przyjaciółmi grupę Yamakasi. Głównie dzięki braku kosztów sprzętu (jedynie wymagane jest wygodne ubranie sportowe), dyscyplina ta zaczęła rozwijać się, szybko zyskując popularność na całym świecie.
Przy pokonywaniu wszelkiego rodzaju przeszkód wykonuje się rozmaite triki.

Dodam Jeszcze Parę sztuczek("technik")(być może się powtórzą takie same jak u Kolegi Wyżej)
-Back Flip //to nie technika parkour

-Cat Balance

-Dash vault

-Front flip //to nie technika parkour

-King kong vault

-Lazy vault

-Monkey Plant

-Monkey vault

-Palm spin //to nie technika parkour

-Precision jump

-Roll

-Sacrifice //ta technika budzi mieszane uczucia, ale źle zastosowana (nie dodaje ci prędkości) nie należy do parkour

-Vault, Vault 540

-Wall run

Jeżeli Są osoby Które by chciały  zacząć Przygodę z Parkourem Polecam Przeczytać....
No więc na początek pierwsza rzecz jaką musisz zrobić .. Nosce te ipsum.. musisz poznać siebie... sprawdz do czego jest zdolne Twoje ciało, sprawdz gdzie są jego granice... tymczasowe granice bo gdy już zaczniesz nad nim pracować fraza "granica ludzkich możliowści " stanie się bardziej abstrakcyjną niż jest teraz :)

Wytrzymałość (kondycja), siła, zwinność, gibkość, refleks, spostrzegawczość, kreatywność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, świadomość że życie mamy tylko jedno a że czasu mamy dużo to nie warto marnować naszego zdrowia na "a nóż widelec się uda"..
z tym startujemy.. co zyskujemy ? pewność, swobodę w ruchu wynikające z doświadczenia nabytego podczas treningów...

w tym miejscu pragne zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt. Uprawianie Parkour a trening to nie to samo. Trening pozwala nam się oswoić z tym co nas otacza. Pozwala poznać "przeskodę". Ale nie można powiedzieć ze "trenuję parkour". Można trenować elementy składowe PK ale nie PK samo w sobie. To jak z malarstwem. Nie ćwiczy się malowania, tworzenia obrazów. Ćwiczy się techniki malarskie dzięki którym możemy w przyszłości wykorzystując poznane techniki tworzymy coś pięknego...

Skoro juz coś wiemy nadeszła pora uświadomic sobie kolejna sprawe. Kondycja. Kiedy idziesz na trening wybieracie sobie konkretna miejscowke, jakiś spot i ćwiczycie do upadłego... problem w tym że wiele osob zapomina o biegu i o tym... jaki jest diabelnie meczący :) i tak chodzi taki codziennie na trening, katuje ulubione przeszkody, trzaska jakieś ewolucje i myśli ze jest The Best :) a tu zonk, nadchodzi dzien, wychodzi na dwor... wycisza się, odpala mp3 playera, patrzy przed siebie.. biegnie... biegnie... przeszkoda... biegnie... kolejna przeszkoda... koniec... czemu ? bo sil nie ma :) może to i płytki przykład ale tez myślę ze starczy :) bez kondycji ani rusz. Jak ćwiczyc kondycję ? hartując ciało, przyzwyczajając do wysiłku. Podczas poznawania siebie o którym wspominałem wcześniej zauważysz co sprawia Ci najwięcej trudności, przy czym męczysz się najbardziej itd itd. Dowiesz się dzięki temu co musisz w sobie podrasować :)

::Wzmacnianie rąk
Jak wzmocnić ręce ? Nadgarstki, ramiona, barki, bicepsy itd itd... to wszystko jest Ci potrzebne :P Jak wzmocnić ? idź na siłownie :P nie no żarcik taki...
zarówno ja jak i Dariusz preferujemy wzmacnianie poszczególnych mieśni podczas wykonywania konkretnych ruchów/ewolucji przy których dane miesnie są wykorzystywane. Oczywiście można katować brzuszki, można robić przysiady i meczyc skakanke a dopiero potem się zabrać za dasha ale można tez od razu zaczac probowac dasha a miesnie by sie wyrabialy w trakcie prob i taki wlasnie uklad lubimy :) jednak nie zawsze mozna od razu "przejsc do konkretow" bo np nie mamy gdzie czegos wykonac. Wtedy pozostaje nam opracowanie sobie zestawu cwiczen i tak np dla rąk mamy wszelakiej maści pompki ( ręce szerzej rozstawione dla barków-klatki, wąsko pod sobą dla tricepsa, pompki odwrotne gdzie jesteśmy brzuchem do góry równierz dla tricepsa i ramion i karczku itd itd, kombinujcie nad nimi a sami zobaczycie i poczujecie jaki rodzaj na co najmocniej naciska. Jak widac bardzo wazne jest aby poswiecic troche czasu na poznanie reakcji wlasnego ciala na poszczegolne cwiczenia. Moze byc tak ze katujecie codziennie pompki a nic Wam to nie daje i co wtedy ? 1 sprawa to trzeba pamietac ze program treningowy TRZEBA zmieniac co jakis czas , w przeciwnym przypadku miesien sie przyzwyczai i przestanie sie rozwijac. 2ga sprawa upewnic sie ze dalismy mięśniom sie zregenerowac. 3cia sprawa jesli robimy seriami to nie wolno miedzy seriami robic dla "zabicia czasu" zmieniac cwiczenia !! Nie chce mi sie tlumaczyc dlaczego ( chodzi o krążenie i przepływ krwi w organiźmie, jak chcecie sie więcej na ten temat dowiedzieć to google it :P ). 4 i jedna z ważniejszych spraw Systematyczność do klucz do sukcesu. Kiepski w tym temacie jestem bo mam tyle zajęć że ciężko wszystko sobie ustalic kiedy co robie i dlatego każdą chwilę kiedy nie klikam w klawiature ćwiczę i tak samo radzę Wam. Przez jakiś czas nie będzie Wam się chciało bo jest to troche dziwne przyzwyczajenie ale po jakims czasie w Was wsiąknie.

-Pompki w przysiadzie ::to pompki w przysiadzie. Wyróżniam 3 rodzaje takich pompek. Pompki niskie jak te po lewej, pompki troche wyższe i pompki w staniu na rękach. Czym co się różni ? Pompki niskie to jak widac takie w ktorych mamy zgiety kregoslup, tylek czasem idzie w gore czasem do tyłu ( na clipie widac takie lajtowe wykonanie, tak wlasnie powinny wygladac Wasze pompki, moje wyglada troche bardziej sztywno ale nie chcialem ich tu wrzucac bo za duze zamieszanie by bylo, jak bede mial chwile to wrzuce tez "idealne" pompki). Drugie pompki to pompki wyższe. Tutaj staramy się wyprostować kręgosłup, nogi mamy podkulone pod siebie. Prowadzimy ciało tak jakbyśmy chcieli stanąć na rękach ale nie dociągamy i wracamy. Z czasem jak już to opanujecie do perfekcji będziecie mogli zrobić pompki w staniu na rękach które też są wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy to taki w którym cały czas stoimy prosto i tylko uginamy ręce przenosząc ciężar na bary a drugie to takie w których przy "schodzeniu" w dół schodzimy
właśnie do pozycji wyjściowej do "pompek wyższych"... O czym jeszcze nalezy pamietac ? Jk sprawdzic czy robimy dobrze ? Jesli nie macie kogos obok kto spojrzy i powie coo i jak to macie kilka wyjsc : a) lustro , b) kamera c) aparat czy chocby telefon z samowyzwalaczem. Na co zwrocic uwage ? Jesli macie pozycje conajmniej taka jak na tych klipach to jest ok. Co teraz dopracowac ? Najwazniejsze jest abyscie poczuli bary, kark, triceps. Jesli nie czujecie tego to musicie popracowac nad kątem w jakim unosicie nogi nad ziemią i dopracowywać aż będzie ok. Po jakimś czasie przyzwyczaicie się do tego ćwiczenia a efekty będą zaskakujące :)


-Wzmacnianie nóg, wyskok itd itd...
Wyskok, balans, lądowanie i jeszcze więcej..
Nogi ( jak i reszte ciała ) mamy jedne i oby tak zostało. Przy lądowaniu nacisk na nasze stawy jest liczony w tonach. chyba się zmachałem pisaniem... resztę dopiszę w przyszłości a póki co wspomne jeszcze że na wyskok jak dla mnie nie licząc zasady p3-team'u najlepsza jest skakanka :)


-::Kostki, skok i lądowanie...
Jak powszechnie wiadomo kostka to taki wrazliwy punkt ktory jak raz w zyciu naruszymy to juz mamy do konca zycia przerabane... ( Papa Roach - Scars :P ). Na kostce ladujemy, "kostką" się wybijamy. Dużo na ten temat znajdziecie w tutorialu Dogena pod tytułem "Tytanowe kostki" ( dostępny tutaj Dogen Tutorial - Tytanowe Kostki. ).

Treningu Było by na tyle:P

Zycze Powodzenia w życiu xD:D

//edit by Kudłaty
To co na czerwono to ode mnie. Dodałem to ze względu na błędy w tekście
A ty kamilzet dostajesz minusa za usuwanie dopisków administratora!

Ostatnio edytowany przez kamilzet (2008-10-11 07:45:33)


ORP_Kamilzet

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.shinobiogra.pun.pl www.legendarnykage.pun.pl www.forumgrajacychinaczej.pun.pl www.cll.pun.pl www.yourtwillight.pun.pl